22-28 Nisan Dünya Aşı Haftası Güncelleme Tarihi: 24 April 2018

22-28 Nisan Dünya Aşı Haftası
  
Ek-5 As¸ı Haftası afis¸ 2-1.jpg
  1. Aşı Haftası Nedir?

 

Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında yürütülen hastalık kontrol programlarının stratejileri konularında sağlık personelinin duyarlılıklarının arttırılması, toplumun aşılama ve aşı ile korunulabilir hastalıklar konusundaki farkındalığının artırılması ve bilgilendirilmesi, öncelikle 5 yaş altındakieksik aşılı çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkinlerde aşılanma talebinin artırılması amacıyla aktivitelerin düzenlendiği bir haftadır.

 

2. Aşı Haftası Ne Zaman Yürütülecektir?

 

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinin bir girişimi olan Avrupa Aşılama Haftasının ilki 2005 yılında düzenlenmiştir. 2015 yılından itibaren ise Dünya Aşı Haftası olarak düzenlenmeye başlamıştır. Bu kapsamda Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılması planlan etkinlikler 24 -30 NİSAN 2018 tarihleri arasında düzenlenecektir.

 

3.Temel Amaç;

  Doğan her bebeğin belirlenen hastalıklara karşı bağışık kılınmasıdır. Genişletilmiş deyimi ise aşısız veya eksik aşılı bebek ve çocukların tespit edildiği anda aşılanmasının sağlanması ve bu uygulamanın ülke genelinde her yerde eşit olarak yapılması anlamını vurgulamak için kullanılmaktadır

 

4. Aşılar hangi hastalıklardan korur?

 

DaBT (karma aşı) difteri, boğmaca ve tetanozdan, polio aşısı çocuk felcinden, Hep-B aşısı Hepatit B’ye bağlı B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden, Hib aşısı H. influenza tip b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından, BCG aşısı veremden, KKK (Kızamık-kabakulak-kızamıkçık) aşısı kızamığa bağlı zatürree, orta kulak iltihabı ve SSPE (subakut sklerozan panensefalit) hastalığından, doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulaktan, Konjuge Pnömokok aşısı ise zatürree, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinden Hepait A aşısı Hepatit A ya bağlı A tipi sarılıktan, Suçiçeği aşısı suçiçeği hastalığından korur.

 

5. Aşı Haftası Etkinlikleri Nasıl Uygulanacaktır?

 

“Sağlık, aşıyla koruma altında” teması ile hedefimiz, “sağlık personelinin aşılama hizmetleri konusunda duyarlılığının artırılması, toplumun aşılama konusunda farkındalığının arttırılması yolu ile 5 yaş altındaki eksik aşılı ve aşısız çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkinlerde aşılanma talebinin artırılması”dır.

            Bu hedefe ulaşabilmek için; Sağlık Bakanlığımız himayesinde Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü olarak, sektörler arası işbirliği ile aşılamanın önemi ve çocukluk dönemi aşı takvimi konularında bilgilendirme yapılacak, sosyal mobilizasyon faaliyetleri düzenlenecektir.  Bütün aile hekimleri tarafından aşı kayıtlarının gözden geçirilerek aşısız veya eksik aşılı çocukların tespit edilmesi, tüm sağlık kurumlarına başvurularda çocukların aşılama durumlarının sorgulanarak aşılarının tamamlanması ve erişkinlerde gereken aşıların uygulanması sağlanacaktır.

 

Paylaş